نسل آینده ی پرنده های بدون سرنشین

پهپادهای الکتریکی

مسیر آینده دنیای پهپاد

شرکت های سازنده پرنده های بدون سرنشین همواره به دنبال ساخت پهپادهایی هستند که بتواند بیشترین مداومت پروازی را داشته باشد و برای اینکار نیاز به منبعی دائم برای تامین نیروی پیشران پهپادها دارند استفاده از نورخورشید می تواند حل کننده ی این موضوع باشد.شرکت SolAero که پیشتاز در زمینه ساخت پنل های خورشیدی برای ماهواره ها بوده است در همکاری مشترک با شرکت Bye Aerospace در حال آزمایش نمونه ی اولیه ی پهپادی هستند که بخش اصلی نیروی خود را به واسطه ی پنل خورشیدی نصب شده روی بال، از خورشید دریافت می کند. این پنل ها که بر روی بال کامپوزیت نصب شده اند قابلیت انعطاف دارند و سبک بودن پرنده امکان حمل 30 کیلوگرم بار را فراهم آورده است.

پهپادها الکتریکی

نمونه ی اولیه ای که از این پرنده ساخته شده است StratoAirNet 15 نام دارد و فاصله دو سر بال آن 15 متر است. این پرنده می تواند در ارتفاع 10 کیلومتری از زمین پرواز کند و ماموریت خود را انجام دهد. شرکت تولید کننده اطلاعات کاملی از مداومت پروازی این پرنده منتشر نکرده اند ولی آنچه که مدیران شرکت در ذهن دارند پرواز نامحدود پرنده است یعنی پرنده هایی که عملکردی مشابه یک ماهواره دارند اما بدون آنکه از جو زمین خارج شوند.

پهپاد فیسبوک

چه باید کرد…

استفاده از پهپادهایی که مداومت پروازی نامحدود دارند می تواند بسیار مفید باشد زیرا عملکردی مشابه یک ماهواره را دارند اما هزینه تعمیرات و نگه داری آن بسیار کمتر و دیگر نیازی به ساخت موشک ماهواره‌بر نیست. پیش از نیز فیسبوک قصد ساخت چنین پهپادهایی را داشته‌است تا اینترنت رایگان و همگانی در اختیار مردم جهان قرار دهد اما مزیت این پرنده کوچک بودن و عین حال مقاوم بودن آن است. کشور ایران نیز پیشرو در عرصه پرنده های بدون سرنشین است و اکنون باید با شناخت مسیر آینده درصدد فراهم کردن زیر ساخت های مسیر پیش رو باشیم.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *