حضور ربات های پرنده در صنعت ساخت و ساز

ربات پرنده

به لطف پیشترفت تکنولوژی، کاربرد ربات های پرنده در حال افزایش و در آینده ای نه چندادن دور، آن ها در نقش دستیاران مهندسین صنعت ساخت و ساز خواهیم دید. نصب موتورهای پر قدرت، دوربین های با کیفیت و پردازش گر های پر سرعت کارایی ربات های پرنده را افزایش داده و آن ها را برای حضور در سایر زمینه ها آماده و مهیا کرده است تا کارها را سریع تر و آسان تر از گذشته انجام دهند. در اینجا به بررسی عملکرد پهپادها در عرصه ساخت و ساز می پردازیم تا با کارایی آن ها بیشتر آشنا شویم.

ارزیابی پروژه

قبل از هرگونه حفاری و گودبرداری، معمولا نقشه بردارها از مکان اجرای پروژه بازدید می کنند تا امکان سنجی و ارزیابی اولیه خود را از محیط انجام دهند. ربات های پرنده وسیله ی بسیار مناسبی است تا با تصویربرداری هوایی، ارزیابی های اولیه را انجام دهند اهمیت استفاده از آن ها زمانی مشخص می شود که تراکم در منطقه زیاد و فضا کاری کم باشد همچنین در کنار آن با استفاده از Google Maps، پیمان کار می تواند ابعاد، محدودیت های ارتفاعی و نقاط دسترسی را بدست آورد. استفاده از این تکنولوژی می تواند هزینه و زمان را کاهش دهد. استفاده از نرم افزارهای تخصصی این حوزه نیز می تواند کمک شایانی در بدست آوردن نقشه های دقیق میسر کند.

جا یه جایی مواد

روزی که آمازون اعلام کرد قصد تحویل کالا به وسیله ی ربات های پرنده را دارد بسیاری از مردم به چگونگی آن فکر می کردند. از آن روز پیشترفت تکنولوژی نه تنها تحویل کالا را ممکن ساخت بلکه انجام خیلی از کارهای ناممکن نیز میسر شد. مولتی روتورها می توانند مقادیر مختلفی را حمل کنند و آنها در مکان های ساختمانی مقید سازند. پروژه های ساختمانی عمدتا از جرثقیل های بزگ برای جا به جایی استفاده می کنند این در حالی است که جابه جایی های کوچک با استفاده از پهپادها بسیار مقرون به صرفه و سریعتر خواهد بود.

ربات پرنده

کاهش هزینه

حفاظت و مراقبت از تجهیزات ساختمانی در طول پروژه یکی از اقدامات مهمی است که مسئولیت آن بر عهده ی مدیران پروژه می باشد. پروژه های عمرانی معمولا در مساحت های بزگی انجام می شود، یکی از راه های حفاظت، استفاده از دِرون های مجهز به دوربین های مادون قرمز 4K  می باشد. با برنامه دادن به این پرنده ها آن ها می توانند به صورت منظم، در مسیرهای مشخص حرکت کنند و فیلمبرداری از محیط انجام دهند. این روش کاهش نیروی انسانی را به همراه دارد که سبب کاهش هزینه های پروژه می باشد.

نظارت بر پروژه

پروژه های صنعت ساخت و ساز مدت زمان زیادی به طول می انجامد و در پروژه هایی که حجم آن گسترده است کار نظارت کمی دشوار می شود. مدیران و سهامدارن پروژه همواره قصد دارند در کوتاه ترین زمان ممکن فعالیت های انجام شده را رصد کنند. استفاده از ربات های پرنده این امکان را فراهم می کند تا در اندک زمان از تمامی طبقات و فعالیت های کارگران بازرسی به عمل آورند

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *